РЕАЛІЗАЦІЯ МІЖНАРОДНОГО ПРОЕКТУ ЕРАЗМУС+ /DocHub/

19 вересня 2018 року завідувач кафедри англійської мови і літератури Мироненко Т.П. та доцент кафедри Добровольська Л.С. провели науково-методичний семінар з академічного писемного мовлення для аспірантів МНУ імені В.О.Сухомлинського у рамках міжнародного проекту Еразмус+ «Структуризація співпраці щодо аспірантських досліджень, навчання універсальних навичок та академічного письма на регіональному рівні України» /DocHub/ (Structuring Cooperation in Doctoral Research, Transferrable Skills Training and Academic Writing Instruction in Ukraine’s Region).

The first series of workshops “English for Academic Purpose” for postgraduate students in terms of Erasmus + Project “Structuring cooperation in doctoral research, transferrable skills training, and academic writing instruction in Ukraine’s regions 574 064 -EPP-1-2016-1-LT-EPPKA2-CBHE -2S DocHub”. The following workshops presuppose postgraduate students’ presenting their scientific research according to Academic English standards.